Jedlé plevele a květy na talíři

.... Věrou Vačkářovou 

 

KDY: 5.května 2018

ČAS: 14:00 - 17:00

 
 

Hola holáá, jaro voláááá. Sluníčko už vytahuje za pačesy nejenom trávu, ale i droboučké lístky pampelišek, kopřiv, česneku a mnoho dalších chutných rostlin. Otevře se vám nový pohled na rostliny a na přírodu.  Otevře se vám nový prostor pro váš život.

Jsou to ty nejobyčejnější rostliny, které najdete prakticky všude. Rostou na venkově i ve městech. Derou se na svět ze škvír chodníků i popraskaných zdí domů. Rostou podél cest, v parcích,  na loukách, v lesích, podél polí….. Mají v sobě zázračnou sílu života a tu nám ochotně předávají, zejména teď zjara, kdy je naše tělo unavené a mnohdy vyšťavené z dlouhého chladu a tmy.

Jsou plné vitamínů, minerálů, enzymů a právě z jara jsou křehké a plné síly, energie a života. Budete překvapeni delikátní chutí bršlice, popence, ptačince, kopřiv, šťovíku, květy šťavele, hluchavek, fialek  a dalších... Z mé mnohaleté zkušenosti vím, že chutnají mužům i dětem.

Součástí přednášky je  „piknik v trávě “, ochutnávka hotových  jídel z plevelů. 

Cestou si ukážeme nejrůznější rostliny vhodné k jídlu, k pití i k pečení. Ochutnáme je na místě jak čerstvé, tak i z doma připraveného jídla. 

Ochutnáme salát, pomazánku i slaný koláč - quiche.  „Divošky“ můžeme  použít také ve formě čerstvých bylinných čajů  nebo si je nakrájet do salátů, polévek nebo pomazánek, vhodné jsou například: divoká pažitka, řeřicha, kopřivy, lístky pampelišky, květy hluchavky, fialky, šťavel a další.

Příznivcům napojů smoothi začíná sběračská sezóna rostlin do živých nápojů, namísto kupované zeleniny. 

Co si vzít s sebou? Misku se lžičkou či vidličkou na ochutnávku jídla. Pokud si něco chcete sebrat, potom je vhodná papírovou taška, nožík či nůžky, vhodné oblečení do přírody.

Sraz: Duhová medicína, B.Němcové 133, 506 01 Jičín 

(Poté se vydáme směr Žabínek / zahrádkářská kolonie Jičín. Sejdeme se za každého počasí.)

Cena: 450 Kč 

PŘIHLAŠOVACÍ FOMULÁŘ ZDE

(Minimální počet pro konání akce 5 osob, uzávěrka přihlášek 3.5. 2018.)

Povídání Věry Vačkářové na toto téma s rozhlasem: