TuiNa patří mezi klasické čínské léčebné masáže. Při aplikaci tuiny používáme celkem 24 masážních technik, pomocí kterých můžeme stimulovat funkci jednotlivých meridiánů, vyrovnat proud energie Qi a povzbudit činnost tělních tekutin a vnitřních orgánů, na nichž správná funkce těla a mysli pacienta závisí. Klíčovým principem je stimulace proudů energie, dosažení rovnováhy sil yin a yang, které umožňují volný tok životní energie.
Účinky masáže
Tato terapeutická metoda zprůchodňuje akupunkturní dráhy, rozhýbává qi a krev, rozbíjí stagnace a blokády. Působí zvláště na celkový stav harmonizace, uvolnění a pozitivně ovlivňuje pohybový aparát – svaly, šlachy, klouby. Stimuluje krevní oběh, odplavuje toxické látky, odstraňuje únavu, bolesti hlavy, zad a šíje a nervové napětí. V neposlední řadě pak stimuluje správnou funkci vnitřních orgánů.
Jak se masáž provádí
Tuina masáže se liší od „ běžných “ masáží zejména prací se systémem drah a akupunkturních bodů.
Zkušenost získaná tisíciletou tradicí umožňuje s mimořádnou přesností diagnostikovat jednotlivé problémy a využít vhodné terapeutické prostředky. Každá sestava je pečlivě kombinovaná podle konkrétního zdravotního problému pacienta.
Velmi často se kombinuje s akupunkturou, baňkováním, moxou. Kromě řádného rozmasírování využívá i reflexní působení na vybrané body.
TuiNa se provádí přes látku – prostěradlo ( volné oblečení ) vleže či vsedě. Masáže je vhodné provádět jednou či dvakrát týdně. Masáže se provádí ve spolupráci s terapeutem čínské medicíny – akupunkturistou nebo samostatně.
GuaSha
(čte se kua ša) je speciální masážní metoda, při které se místo rukou užívají tvrdé předměty. „Škrábáním“ kůže nad bolestivou oblastí se dosahuje výrazného prokrvení kůže, podkoží i svalů s cílem zmírnit napětí v hloubce uložených tkání. Intenzita „škrábání“ závisí na diagnóze, od jemného zarudnutí pokožky až po vznik modřiny.
Metoda není bolestivá, ale není ani příjemná.
Kdy Vám masáže mohou pomoci?
-
bolesti svalů
-
bolesti kloubů
-
dysfunkce svalů a kloubů
-
bolesti hlavy
-
únava vlivem přepracování
-
napětí v oblasti krku a ramen
-
poranění měkkých tkání
-
opakované natažení svalů
-
poúrazová onemocnění pohybového aparátu
-
při bolesti a omezené pohyblivosti krční páteře způsobené artritidou
-
zažívací potíže
-
a při dalších problémech vyplývajících z nerovnováhy energií v těle
Kdy masáže není vhodné provádět (Kontraindikace)
-
bezprostředně po jídle
-
horečnatá onemocnění
-
infekční stavy
-
silné krvácení
-
akutní, život ohrožující stavy
-
kožní insekty, popáleniny, vystouplé pihy, mateřská znaménka
-
stavy krátce po operacích
-
těhotenství – masáž břicha a křížové oblasti
-
stavy po cévní mozkové příhodě – je dobré s masáží počkat minimálně 14 dní
-
vysoký krevní tlak – pokud není léčen žádnými léky
-
akutní bolesti břišní krajiny
-
křečové žíly, záněty žil – v místě
-
generalizovaná nádorová onemocnění